ból gardła

Czego unikać przy bólu gardła?

Gdy za oknem robi się coraz chłodniej, dni są coraz krótsze, a my czujemy się coraz bardziej zmęczeni i senni, to oznacza, że zima zbliża się do nas dużymi krokami, a wraz z nią czas chorób i przeziębień. Dlatego szczególnie w tym okresie należy zadbać o własne zdrowie. Zazwyczaj powstałe dolegliwości spowodowane są infekcją górnych dróg oddechowych. Warto zaznaczyć, że ból gardła może być także objawem wielu innych poważniejszych chorób.

 Żeby uniknąć pojawienia się dolegliwości postaraj się stosować do poniższych zasad:

  • jedz dużo czosnku i cebuli, ponieważ posiadają właściwości bakteriobójcze i antyseptyczne. Czosnek odkaża gardło i posiada właściwości lecznicze. Najskuteczniej działa w postaci koktajlu (mleko z miodem, masłem oraz czosnkiem).
  • płucz gardło wodą z solą (lub sodą oczyszczoną) – wystarczy 1 łyżeczka soli rozpuszczonej w szklance ciepłej, przegotowanej wody. Można również stosować płukankę z ziół, tj, rumianek, lipa lub szałwia, które posiadają właściwości przeciwzapalne. Płukankę z naparu należy stosować 2-3 razy dziennie.
  • nawilżaj powietrze – suche powietrze doprowadza do wysuszenia nabłonka śluzowego gardła. Dlatego pamiętaj o regularnym wietrzeniu pomieszczenia (przynajmniej raz w ciągu dnia), bądź stosowaniu nawilżacza powietrza. Rolę nawilżacza w pomieszczeniu może zastąpić również mokry ręcznik, który należy położyć na grzejniku.
  • postaraj się, żeby Twój jadłospis był bogaty w witaminy (warzywa i owoce), natomiast unikaj ostrych potraw, które podrażniają błonę śluzową gardła.
  • pij dużą ilość płynów: wszelkiego rodzaju herbatki z miodem, cytryną, z sokiem malinowym, imbirem. W szczególności polecana jest ciepała woda z sokiem z cytryny, która zawiera dużo witaminy C wraz z miodem.
  • inhalacje? – dzięki nim oczyścimy gardło i krtań. Wystarczy wlać do miski gorącą wodę z dodatkiem kilku kropli mentolowych (pomogą udrożnić katar z nosa), a następnie przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę wodną w pozycji pochylonej nad miską.
  • w przypadku kiedy przeziębienie postępuje, wtedy najlepiej rozgrzewa ciepła kąpiel, grube skarpety oraz dodatkowy gruby sweter. Starym i dobrym sposobem na przeziębienie jest mikstura robiona przez nasze babcie, czyli tzw syrop z cebuli, wystarczy pokroić cebulę i zasypać ją cukrem, następnie łyżkę powstały sok pić 3 razy dziennie.

Kalkulator BMI

Wzrost: cm
Waga: kg
BMI Calculator